Jak prát spodní prádlo

Čím jemnější materiál na výrobu spodního prádla byl použit, tím jemnější zacházení vyžaduje během čištění a sušení. U velmi jemného spodního prádla se vyplatí provádět praní mimo pračku, tedy v ruce. Prádlo je potřeba prát s citem, nepoužívat hrubou sílu ani pomůcky v podobě kartáčů.

V případě, že chcete spodní prádlo prát v pračce a jste přesvědčeni o tom, že to materiál vydrží, pozorně čtěte instrukce pro praní i sušení uvedené na štítku. Před praním si spodní prádlo roztřiďte podle barev i jemnosti materiálu. Volte pak prací programy a teplotu vody dle těchto instrukcí. Obecně však lze říct, že se spodní prádlo pere na co nejjemnější programy, konkrétně na program ručního praní či program jemného prádla, do teploty vody 40°C. S použitím aviváže buďte opatrní a v nejlepším případě se jejímu použití vyhněte.

Podprsenky perte v ruce

Podprsenky se vyrábějí z těch nejjemnějších a pružnějších materiálů, díky nimž jsou příjemné na dotek. Nejen látka, ale i výztuže a výplně jsou velmi citlivé, a proto se na ně musí opatrně. Nesprávná péče o podprsenky může mít za následek ztrátu správného tvaru, pomačkání i vytahání.

Nejšetrnější způsob praní je pochopitelně v ruce. Umyvadlo či velkou nádobu naplňte teplou, ne však horkou, vodou tak, aby bylo možné do ní celou podprsenku ponořit. Přidejte jemný prací prostředek, pak podprsenku ve vodě párkrát poválejte ze strany na stranu, aby se prací prostředek s vodou zapracovaly do látky. Posléze ji nechte ve vodě alespoň na 15 minut. Jakmile uplyne tato doba, vodu z nádoby vylijte a opět ji napusťte čistou teplou vodou. Velmi jemně a šetrně promněte podprsenku ve vodě, aby se z ní odstranil prací prostředek. V žádném případě ji silně neždímejte ani neodstraňujte vodu kroucením. Až bude podprsenka zcela čistá, vyjměte ji z vody a jemně promačkejte, abyste z ní odstranili vodu. Poté ji nechte přirozeně uschnout buďto do roviny vyrovnanou na savém podkladu nebo ji pověste na sušák za její střed, nikoli za ramínka.

Pokud i přes velká rizika poničení upřednostňujete praní v pračce, pokuste se alespoň minimalizovat tato rizika použitím pracích pytlíčků a sáčků, které zabraňují poškození krajek, ramínek, zapínání a různých aplikací. Chrání i ostatní prádlo, které s podprsenkami perete. Háčky ze zapínání by se totiž mohly při volném praní zachytávat do ostatního oblečení a ničit tak jeho vlákna. Vždy volte program praní jemného prádla na co nejnižší teplotu vody a bez ždímání.

Podprsenky si nerozumí se sušičkou. Teplo vytvářené během sušení, poškozuje výztuže a výplně a ubírá na kvalitě elasticity materiálu. Navíc vlivem tepla může materiál různě svraštět a praskat. Rovněž hrozí smrštění a deformace košíčků.